Internet Rzeczy zmienia świat

Beata Marek Bezpieczeństwo teleinformatyczne, Big Data, Biznes, Internet Rzeczy, Startup IT Leave a Comment

Internet rzeczy już rozwija, ale dopiero na całego rozwinie, sektor usług ICT z prędkością godną uwagi. Teraz mamy znakomity czas by budować startupy/projekty oparte właśnie o IoT. Dlaczego? Internet jest już naturalnym środowiskim dla dzieci, nastolatków, dorosłych. A w 2017 roku blisko połowa populacji świata będzie miała dostęp do Internetu (prognoza Cisco). Zaczynając teraz możemy dużo zyskać bo świat zmierza wielkimi krokami w stronę IoT.

Internet rzeczy w Polsce vs. na świecie

Internet rzeczy ma w założeniu pomagać ludziom i służyć im do różnych celów – wygody, pracy, edukacji, rozrywki. Tak jak z Internetu korzystamy w domu, w pracy, na ulicy, w kawiarni, w sklepie – gdziekolwiek zechcemy – tak z Internetu Rzeczy już korzystamy albo będziemy korzystać, w ciągu kilku lat, bo będzie on tak samo powszechny. Komunikacja Maszyna – Maszyna nie jest zła. Jest naturalną konsekwencją rozwoju ludzkości.

Tylko czy jesteśmy na to gotowi? Nie w sensie mentalnym, ale w sensie bezpieczeństwa tak prawnego (tutaj pisałam więcej o “odpowiedzialności” maszyn) jak i informatycznego?

Tutaj nie jest to już tak oczywiste bo zależy od nałożenia na producentów odpowiednich obowiązków prawnych bądź ich należnego egzekwowania. I to nie na poziomie wyłącznie krajowym. Przykładowo w sferze ochrony danych osobowych proponowane w Unii Europejskiej jednolite rozporządzenie w związku z przetwarzaniem danych osobowych i swobodnym przepływem takich danych zakłada bezpośrednio wymuszenie na producentach spoza UE dostosowania się do standardów ochrony, które obowiązują na terenie Unii Europejskiej i posługuje się ostrym narzędziem do egzekwowania jakim są kary finansowe. Rola producenta nie kończy się bowiem na samym dostarczeniu urządzenia, ale na przetwarzaniu przez niego danych potrzebnych do działania usług, które wspierają urządzenie (big data, cloud computing).

Inteligentne samochody, odzież, domy czy sprzęty AGD/RTV to przyszłość w zasięgu ręki. Czy będzie bezpieczna? Może być. Wszystko zależy od spełnienia gwarancji ochronnych, z których jako konsumenci nie powinniśmy rezygnować.

Ochrona prywatności, transparentność w zakresie przetwarzania danych i ustawiczne zabezpieczanie urządzeń/programów jak i odpowiednie plany reakcji w przypadku odnotowania naruszeń powinny być standardem dla producentów. Producenci nie powinni traktować tego jako przykry obowiązek, ale jako atut biznesowy. Jako filozofię działania.

Internet Rzeczy: przykłady

Wykorzystaj Internet Rzeczy do zbudowania swojej przewagi rynkowej. Teraz jest na to znakomity czas. Czy to jako producent czy jako developer. Internet Rzeczy daje także nowe możliwości współpracy developerów z producentami. Bardzo się cieszę, że mam przyjemność w mojej pracy zawodowej przyglądać się rozwojowi IoT. Projekty są fascynujące i naprawdę zmieniają świat na lepsze.

Na Cyberlaw, już niedługo będzie miał premierę nowy dział “Ciekawe startupy”. Jest to projekt, który będę rozwijała obok bloga i Akademii. Na blogu prezentuje swoje refleksje i przemyślenia. W Akademii skupiamy się na wiki. A w “Ciekawych startupach” chcę prezentować moim zdaniem godne uwagi projekty i rozmawiać o nich z Tobą. Zarówno polskie jak i zagraniczne. Chcę by było to dla Ciebie nowe źródło inspiracji i okazja do rozmowy. Na pierwszy ogień pójdą właśnie projekty IoT.

Jeśli chcesz być na bieżąco koniecznie dołącz do grupy Cyberlaw na Linkedin, Goldenline, Facebooku, Twitterze.

Autor grafiki promującej wpis: Tyler Gross