Nauka programowania online jest prosta i przyjemna z Kodillą. Na tej platformie każdy może nauczyć się tworzyć własne strony internetowe, a nawet zwiększyć swoje szanse znalezienia pracy jako web developer. O tym na czym polega jej innowacyjność oraz dlaczego warto z niej skorzystać rozmawiam z Maciejem Oleksy (CEO Kodilla):
Nauka programowania online
Jest wiele platform szkoleniowych czy kursów w Internecie, które uczą programowania. Jak to się stało, że powstała Kodilla?
Kodilla powstała głównie jako odpowiedź na ogromne zapotrzebowanie na programistów w Polsce i na świecie. Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej do 2020 r. zabraknie około 825 tys. specjalistów od IT.
A osobiście zawsze byłem związany z tą branżą – najpierw jako programista, później kierownik projektów IT. Lubię przekazywać wiedzę, pomagać poszczególnym osobom i brakowało mi właśnie na rynku produktu spersonalizowanego, w którym liczy się wykształcenie człowieka, aby znalazł pracę, a nie sprzedanie mu kolejnego szkolenia, czy też pozyskanie “papierka”. Szkoła programowania online jest po prostu bliska mojemu poczuciu misji.
Co daje Kodilla? Co ją odróżnia? Dlaczego jest innowacyjna?
Kodilla jako pierwsza w Polsce zaczęła prowadzić intensywne szkolenia programistyczne (tzw. bootcampy) prowadzone w 100% online.
Od standardowych szkoleń odróżnia nas niesamowicie elastyczna forma, która pozwala połączyć naukę z pracą czy życiem rodzinnym, nawet jeśli ktoś pracuje w nietypowych godzinach albo mieszka w małej miejscowości, gdzie szkoleń stacjonarnych po prostu nikt nie organizuje.
W sieci można natomiast znaleźć samodzielne kursy uczące podstaw składni różnych języków programowania. Od takich kursów Kodillę odróżnia dostęp do Mentorów, czyli doświadczonych programistów, którzy mają pod indywidualną opieką każdego z bootcampowiczów. Mentor sprawdza zadania wykonywane przez bootcampowicza i w razie potrzeby pomaga lub sugeruje co poprawić.
Po szkoleniu kursant nigdy nie jest zostawiony sam – nasz Koordynator ds. Zatrudnienia pomaga w napisaniu CV, stworzeniu portfolio, szukaniu pracy i przejściu rozmów rekrutacyjnych. Myślę, że odróżnia nas właśnie to podejście do naszych kursantów. Na pewno wyróżnia nas skuteczność – ponad 70% naszych absolwentów w ciągu 3 miesięcy od skończenia szkolenia znajduję pracę lub płatny staż w IT. Jak to robimy? Stawiamy na praktyczną naukę, która jest maksymalnie zbliżona do codziennej pracy programisty.
Ile średnio czasu trzeba poświęcić i czy trzeba mieć jakieś szczególne umiejętności by zostać front-end developerem?
Zależy jak intensywnie się uczymy. Bootcamp to intensywny kurs programistyczny, u nas prowadzony 100% online. Umożliwia zdobycie kompetencji programisty (juniora), ale wymaga również chęci do nauki i determinacji. Przewidujemy, że szkolenie powinno zająć 15-20 godzin tygodniowo z uwzględnieniem wszystkich aktywności (nauka, rozwiązywanie zadań, wideorozmowy z Mentorem, itp.). Naukę można rozłożyć w dowolny sposób ustalając terminy z dedykowanym Mentorem.
Programowanie frontendu to stosunkowo prosty obszar w kontekście innych technologii programistycznych. Dlatego “próg wejścia” w taką naukę jest dosyć niski. Jednak przed przystąpieniem klienta do kursu, namawiamy go do wykonania testu predyspozycji – a co ważniejsze – aby rozwiązał nasze darmowe kursy od podstaw i ocenił, czy programowanie mu się podoba.
Na pewno każdy może spróbować, ale nie ma co ukrywać, że nie każdemu będzie to sprawiać frajdę. Na pewno trzeba myśleć logicznie, przydaje się również podstawowa znajomość języka angielskiego. Budowa stron www to tylko czubek góry pośród masy innych zastosowań.
Aplikacja jest już rozpoznawalna na rynku polskim. Naturalnym jest by zaistnieć szerzej poza granicami. Skalowalność jest jednak bardzo trudna bo koszto i czasochłonna. Jaki macie plan by zdobyć zagraniczne rynki?
Rzeczywiście braki specjalistów IT mają miejsce prawie wszędzie na świecie. Dla nas najważniejsze jest, aby znaleźć ludzi chętnych do uczenia się. Dlatego niekoniecznie muszą być to kraje o wysokiej stopie życiowej. Zależy nam na ludziach zdeterminowanych do zmian w życiu, bo im właśnie możemy pomóc. Na razie jesteśmy w fazie testów, dlatego nie chciałbym zdradzać zbyt wiele.
Czy korzystacie z zewnętrznego finansowania?
Przy założeniu startupu skorzystaliśmy z pomocy inwestora. Ale bardzo szybko uzyskaliśmy rentowność i obecny rozwój finansujemy z bieżących przychodów.
Gratuluję. A jak zapatrujesz się na wejście potencjalnego inwestora albo partnera dystrybuującego Kodilla za granicą?
Odkąd zarabiamy i mamy środki na rozwój, także ten globalny, nie poszukujemy kolejnej rundy finansowania. Wystarczy, że była pierwsza 🙂 Teraz hołdujemy zasadzie “im później tym lepiej”.
W pełni się zgadzam. Wracając do platformy to czy badacie dalsze losy absolwentów Kodilla?
Oczywiście jesteśmy w ciągłym kontakcie z naszymi kursantami od pierwszych dni szkolenia, jak i długo po jego ukończeniu. Nie wszyscy zapisujący się na bootcamp chcą się przebranżowić i znaleźć pracę, ale zainteresowani zawsze mogą liczyć na naszą pomoc.
W zespole mamy koordynatora ds. zatrudnienia, który wspiera przy tworzeniu CV, portfolio, szukaniu ofert pracy (lub zleceń przez freelancerów), ale też wspiera przy kryzysach w nauce.
Do tego zawsze dopytujemy kursantów o ich zdanie na temat naszego bootcampa, jesteśmy na bieżąco w temacie ich rozmów kwalifikacyjnych i razem z nimi cieszymy się ze znalezionej pracy. Prowadzimy też statystyki na temat zatrudnień naszych absolwentów w branży IT, które umożliwiają nam dalszy rozwój i skutecznie motywują nas do pracy.
Ilu szacunkowo pracuje w zawodzie programisty?
Tak jak wspomniałem, ponad 70% naszych absolwentów szukających pracę znajduję ją lub płatny staż w branży IT do ok. 3 miesięcy po zakończeniu szkolenia.
Warto dodać, że niektórzy zapisują się na bootcamp, chcą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, zdobyć nowe umiejętności i ułatwić sobie awans. Ich celem nie jest znalezienie nowej pracy. Jednak wszyscy, którzy tego oczekują, mają realne szanse na stanowisko w IT.
Czy absolwenci Kodilla mogą liczyć na kursy doszkalające by mogli osiągać kolejny poziom w szczeblach kariery zawodowej?
Stworzyliśmy ofertę intensywnych szkoleń programistycznych online w ten sposób, aby umożliwić rozpoczęcie przygody w IT, ale również, aby zdobyć umiejętności gwarantujące konkurencyjność na rynku pracy jako specjalista.
Kurs front-end jest przeznaczony dla osób nie mających styczności z kodowaniem – uczymy od podstaw, a absolwenci tego szkolenia mogą szukać pracy jako junior front-end developerzy, a już niedługo także jako back-endowcy.
Potrafią tworzyć warstwę fronted większych aplikacji i dla nich proponujemy dalszy rozwój na bootcampie JavaScript Developer, który daje kompetencje do tworzenia zaawansowanych aplikacji webowych z obsługą baz danych. Dodam, że JavaScript to obecnie jeden z najbardziej pożądanych na rynku pracy języków programowania na całym świecie.
To szkolenie polecamy osobom, które mają styczność z programowaniem już od kilku miesięcy i chcą szybko wskoczyć na lepiej płatne stanowiska.
Brzmi świetnie. Dziękuję za rozmowę.
Dziękuję.