O co chodzi?
Pojemnik AdhereTech to wizualna forma bardzo ciekawego rozwiązania, które w przypadku pominięcia dawki leku przypomina pacjentowi za pomocą automatycznych połączeń telefonicznych lub wiadomości tekstowych, a także światła na butelce i dzwonkach, aby pacjent wziął tabletkę. System może również zabiegać o informacje zwrotne od pacjentów w czasie rzeczywistym (np. dlaczego nie przestrzega brania leków). Brzmi ciekawie, a projekt intensywnie się rozwija. W najbliższym czasie planowana jest druga generacja produktu (m.in. poręczniejszego w wyglądzie).
Klientami wcale nie mają być użytkownicy końcowi czyli pacjenci. Produkt kierowany jest bezpośrednio do ośrodków opieki zdrowotnej i planowane są różne modele biznesowe. Obecnie AdhereTech jest intensywnie testowany przez partnerów.
Wskazówki:
Beata Marek, (Cyberlaw)
Biznes: Projekt miał od początku wsparcie finansowe z różnych źródeł: finansowanie własne, prywatni inwestorzy, fundusze czy fundraising. Jeśli startujesz z własnym projektem koniecznie pomyśl, już od samego początku, o symulacji opłacalności inwestycji i dobrej prezentacji. Musisz wiedzieć czego chcesz i co Ci jest potrzebne oraz o tym, że wygląd produktu jest bardzo ważny. Będzie Ci łatwiej rozmawiać z potencjalnymi inwestorami i przekonać ich do siebie.
Warto dodać, że projekt rozwijany jest w stanie Nowy Jork a Nowy Jork ma bardzo wszechstronny wachlarz zachęt biznesowych dla inwestorów oferowany na poziomie miasta, stanu oraz federalnym. Mowa tutaj o NYCEDC (ang. New York’s Economic Development Corporation, pol. Korporacja Rozwoju Gospodarczego Nowego Jorku), który oferuje 60 różnych zatwierdzonych systemów motywacyjnych (np. zwolnione z opodatkowania dla firm pracujących na rzecz miejskich ośrodków). NYCEDC podawane jest jako przykład wysoce efektywnej agencji miejskiej skupionej na biznesie.
Prawo: AdhereTech został opatentowany. Patent wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, ale pozwala uzyskać monopol przynajmniej w tej cześci, której dotyczy zgłoszenie patentowe. Pamiętaj, że procedura uzyskania patentu jest długa (ok. 4-5 lat) i kosztowna, a sam patent uzyskuje się na 20 lat. Po upływie tego okresu patent wygasa. Oprócz ochrony patentowej możemy chronić rozwiązanie także na wiele innych sposobów: znakiem towarowym, wzorem użytkowym, wzorem przemysłowym, prawami autorskimi, ochroną baz danych. Jeśli masz pytania w kontekście Twojego projektu pisz śmiało.
Cyberbezpieczeństwo: Każdy tego typu system musi zostać poprzedzony testami penetracyjnymi, które sprawdzą podatność na ataki z zewnątrz bądź własne błędy. Dotyczy to zarówno oprogramowania jak i przesyłania danych. Kalkulując budżet trzeba to uwzględnić.