IT w firmie: Na co postawić w 2013r. ?

Beata Marek Biznes, BYOD, Cloud Computing, E-commerce, Startup IT Leave a Comment

Każdy Nowy Rok przynosi pewne zmiany, a co za tym idzie wiąże się z pewnymi prognozami co do tych zmian. Nie inaczej było pod koniec 2012r. kiedy to Internet został wręcz zalany ilością prognoz, raportów i przewidywań na rok 2013 dot. it w firmie. Minęły dwa, pierwsze tygodnie stycznia więc warto, żebym je podsumowała i powiedziała jakie zmiany przyniosą Tobie zysk.

Wybrałam te zagadnienia, którym powinieneś się szczególnie przyjrzeć jeśli chcesz rozwijać firmę w dobrym tempie. Wszystkie są w takim samym stopniu ważne dlatego warto wdrożyć każde z podanych niżej rozwiązań – w odpowiedni sposób.

Aktualizacja czyli zmiana na lepsze

1) To na czym pracują Twoi pracownicy ma kolosalne znaczenie. Jeśli do tej pory wykorzystujesz flagowy Windows XP to powiem krótko – nie jest dobrze. Pomimo tego, że oficjalne poprawki bezpieczeństwa (tzw. łatki) dla systemu Windows XP z dodatkiem Service Pack 3 będą dostarczane przez Microsoft do 8 kwietnia 2014 r. to i tak ten rok powinien być dla Ciebie inwestycją w nowy system operacyjny – najlepiej najnowszą wersją.

2) Pamiętaj jednak, że zakup samego systemu operacyjnego może nie wystarczyć. Może się bowiem okazać, że komputer jest za słaby czyli jego parametry techniczne (np. prosesor, pamięć RAM) nie pozwolą na prawidłowe działanie nowego systemu. Dlatego ten rok to doskonały czas na to by zrobić rozeznanie i zakupić nowy sprzęt.

3) To w jaki sposób Twoi potencjalni klienci lub klienci odbierają Twoją stronę www ma bezpośrednie przełożenie na Twój zysk. Machina urządzeń mobilnych rozpędzona w 2011r. ciągle pozostaje w ruchu i nic nie wskazuje na to, aby miała się ona zatrzymać. Powinieneś mieć to na uwadze. Ten rok to najwyższy czas na to, żeby dostosować wygląd oraz obsługę strony korporacyjnej / strony wizytówki / bloga / itp. do tzw. strony Responsive (pol. strony dostosowującej się automatycznie do urządzenia odbiorcy treści). Tutaj możesz przeczytać dlaczego Responsive Web Design jest taki ważny i zobaczyć jak wyglądają różnice w korzystaniu ze strony.

Mobilność = większa efektywność i elastyczność

4) Na blogu czytałeś już zapewne mój wpis dotyczący Bring Your Own Devices. Co z bezpieczeństwem?. BYOD czyli korzystanie z własnych urządzeń przez pracowników (np. smartphone, tablet) do wykonywania pracy zyskał popularność już jakiś czas temu. Niemniej wg. mnie dopiero w tym roku, w Polsce, na dobre rozwinie się prawdziwe znaczenie pracy mobilnej czyli elastycznej i efektywnej.

Samo twierdzenie pracodawców – Hej. BYOD jest super bo możemy mieć pracowników z tzw. biedniejszych regionów – albo – Hej. BYOD jest super bo pracownik będzie chętniej, a co za tym idzie częściej, pracował na swoim tablecie. Nawet w domu – nic nie da.

Dlaczego?

BYOD to wygoda i oszczędności dla Ciebie, ale to także Twoje ryzyko, a co za tym idzie zwiększenie czujności. Warto więc, żebyś pomyślo wprowadzeniu sensownej polityki BYOD – w zakresie korzystania z urządzeń jak i aplikacji. Moim zdaniem dobrze, żebyś rozważył zakup aplikacji dedykowanej czyli napisanej indywidualnie na potrzeby Twojej firmy albo co najmniej branży lub/i określonego stanowiska pracowniczego. Aplikacja powinna być odpowiednio skonfigurowana i zabezpieczona. Mam tu na myśli zarówno autoryzowaną instalację aplikacji jak i filtrowanie zachowania aplikacji (pod kątem bezpieczeństwa).

Pamiętaj, że polityka BYOD to dokument, który w dużej mierze odnosi do bezpieczeństwa.

Chmura czyli outsourcing

5) Hybryda to określenie, które w branży motoryzacyjnej nie kojarzy się zbyt dobrze – bo mimo swej ideologii jest pełne wad. Natomiast w branży IT ma się świetnie i w roku 2013 zyska jeszcze bardziej na znaczeniu. Być może już teraz korzystasz z hybrydowego IT, a jeśli jeszcze nie to warto rozważyć jego wprowadzenie.

Na czym polega hybryda w IT? Na zlokalizowaniu części zasobów we własnej infrastrukturze IT (komputery itp.) oraz zlokalizowaniu części zasobów poza nią czyli np. w chmurze.

Nie tylko kryzys i cięcia finansowe, ale i zdrowy rozsądek namawia do korzystania z chmury. Pamiętaj jednak, że musi to być rozważne korzystanie. Zawsze powtarzam klientom, że inaczej może dojść do niekontrolowanego gradobicia, którego skutki mogą doprowadzić do dużych strat finansowych, a nawet upadku.

6) Rok 2013 będzie obfitował w wysyp aplikacji chmurowych. Wzrośnie zatem konkurencyjność. Warto, abyś pamiętał o tym i negocjował warunki trwania umowy o świadczenie usługi (w tym umowy SLA, dotyczącej jakości usługi). Często zdarza mi się, że kiedy mówię to moim klientom są zdziwieni, że w ogóle taką umowę mogą zawrzeć z usługodawcą. A mogą i jest ona bardzo ważna.

Bezpieczeństwo informacji

7) Na koniec, niemalże na deser, zostawiłam mój ulubiony temat czyli cyberbezpieczeństwo. Ten rok, wg. mnie będzie obfitował szczególnie w szpiegostwo korporacyjne i nielegalny handel danymi osobowymi. Dlatego powinieneś się prawidłowo zabezpieczyć.

W jaki sposób? Przede wszystkim powinieneś:

  • wiedzieć na jakie cyberzagrożenia jesteś narażony oraz Twoi pracownicy i regularnie szkolić / edukować siebie i ich w tym zakresie;
  • wdrożyć i stosować politykę bezpieczeństwa i instrukcję zarządzania systemem informatycznym (a jeśli zachodzi taka potrzeba to także plan ciągłości działania);
  • rozważnie podchodzić do outsourcingu, przeprowadzać audyt i zawierać stosowne umowy.
  • Autor grafiki promującej wpis: Michael Stidham