Wybór chmury (Q2 2013) okiem IT managerów

Beata Marek Biznes, Cloud Computing, Sprawozdania, raporty, prezentacje, infografiki Leave a Comment

OPSView przepytało 420 managerów IT z dużych i średnich przedsiębiorstw z Europy oraz USA pod kątem chmury. Czy inwestują oni w cloud computing?

Zachęcam do tego, aby nie kierować się logówkami dostawców widniejących na grafice. Wybór chmury, a dokładniej dostawcy, nie kończy się na dostawcach z zza oceanu.

Co ciekawego wynika z infografiki przeprowadzonej w II kwartale 2013r.? Ano wiele.

Po pierwsze wynika z niej, że 33% respondentów ma w planach wdrożenie chmury prywatnej w przedsiębiorstwie. 30% ma już wdrożoną chmurę, a 7% myśli o wdrożeniu do końca roku. Dla odmiany 20% respondentów nie ma w planach jej wdrożenia.

W dalszym ciągu dla managerów IT najważniejszym czynnikiem, oceny przejścia w chmurę, jest bezpieczeństwo (migracja danych, kontrola, zabezpieczenie itp.). A zaraz za nim ocena odpowiedzialności i zgodności. Wybór chmury ściśle wiąże się z tymi zagadnieniami. Dlatego dostawcy powinni zwrócić szczególną uwagę na te aspekty oferując swoje usługi klientom.

Jeżeli oferujesz usługi otwórz się na potrzeby klienta. I zacznij z nim współpracować.

Jeżeli przymierzasz się do wyboru dostawcy nie bój się go pytać o szczegóły i nie bój się oczekiwać konkretów. Powierzysz mu przecież opiekę i dostęp do cennych danych organizacji. Takiej decyzji nie należy podejmować szybko i pod wpływem emocji. Moim zdaniem warto postawić na kalkulację i to czy usługi danego dostawcy naprawdę Tobie odpowiadają (tak pod kątem bezpieczeństwa jak i zgodności prawnej).

Przydatny zarówno dla dostawcy jak i dla potencjalnego klienta usługi może być Cloud Control Matrix czyli pewien rodzaj przewodnika stworzony w celu zapewnienia podstawowych zasad bezpieczeństwa.

O tym jak bezpieczeństwo jest ważne dla IT managerów świadczy także ich odpowiedź na ostatnie pytanie ankiety. Ponad połowa respondentów (55%) zamierza do końca roku zainwestować w działkę IT Security. Dla porównania tylko 16% myśli o inwestowaniu w analizę Big Data. Moim zdaniem to bardzo dobrze świadczy o kadrze zarządzającej, która zdaje sobie sprawę z zagrożeń.

it manager - cloud computing, chmura obliczeniowa 2013

Źródło: OPSView

Autor grafiki promującej wpis: Whitescape