Jak najlepiej chronić Twoje programy komputerowe ?

Beata Marek Patenty IT, Prawo, Prawo autorskie, Uncategorized Leave a Comment

Tworzenie różnego rodzaju aplikacji czy oprogramowania dostarcza dużo radości i funduszy. Radość sprawiasz także użytkownikom, którzy mogą z Twoich utworów korzystać. Jaką ochronę mają programy, które piszesz sam lub wspólnie z innymi ?

Zanim powiem Tobie w jaki sposób są chronione programy komputerowe odpowiedzmy sobie na pytanie czym właściwie są programy komputerowe.


Program komputerowy (oprogramowanie, aplikacja) to zgodnie z polską ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych szczególnego rodzaju utwór.

Dlaczego jest taki szczególny ?

Ano dlatego, że stosuje się do niego przepisy adekwatne dla utworów literackich z wyjątkami, o których mowa w rozdziale VII ustawy (np. z wyłączeniem przepisów o dozwolonym użytku osobistym).

Ciekawe aplikacje zawsze przedstawiają wartość rynkową. Warto, żebyś od samego początku zadbał/a o swoje interesy niezależnie od tego czy samemu udostępniasz aplikacje czy zawierasz umowy z innymi kontrahentami.

Twoje aplikacjeobjęte ochroną prawnoautorską na całym świecie. Jednakże są kraje gdzie dodatkową ochronę zapewnia prawo patentowe (np. USA). Innymi słowy przyznawane są tam patenty o wiele częściej niż np. w Europie.

Czy patent ma znaczenie ?

Jasnym jest, że zapewnia dodatkową gwarancję rejestrującemu. Przykładowo jeżeli opatentujesz swoją aplikację Twój konkurent nie będzie mógł opatentować takiej samej aplikacji jak Twoja albo się nią posługiwać. Patent jest jednak ograniczony terytorialnie i czasowo.

Pomimo tego opatentowanie programu się opłaca jeżeli jesteś zainteresowany zaistnieniem na określonym rynku. Ma to nie tylko podłoże ekonomiczne, ale także wydźwięk prestiżowy. Warto dodać, że jeżeli będziesz chciał sprzedać swoją aplikację uzyskasz za nią o wiele większą cenę jeżeli jest opatentowana.

Jeżeli tworzysz oprogramowanie wspólnie ze znajomym/kolegą czy większą grupą osób tym bardziej powinieneś/aś zadbać o należyte zabezpieczenie Twoich interesów. W stosownej umowie powinny znaleźć się zapisy co jest Twoim autorskim dziełem, jaka jest wielkość Twojego wkładu w napisanie programu, etc.

Nie będę przekonywać, ze warto pisać aplikacje bo doskonale wiesz, że tak jest. Jeżeli zastanawiasz się jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy, jak oszacować wielkość wkładów i przenieść autorskie prawa majątkowe to skontaktuj się ze mną. Z pewnością znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

Autor grafiki promującej wpis: Jacqui Oakley