I numer Kwartalnika Przegląd Prawa Technologii Informacyjnych

Beata Marek Cloud Computing, Ochrona danych osobowych, Ochrona prywatności, Prawo 2 Comments

Z przyjemnością oddaję w Twoje ręce pierwszy numer Kwartalnika, którego tematem przewodnim jest ochrona danych osobowych. Dlaczego taki temat?

Zagadnienie ochrony danych osobowych, a raczej zmiany prawa w Europie jest intensywnie dyskutowane od kilku lat. Jednak dopiero w styczniu 2012r. Komisja Europejska zaprezentowała propozycję reformy ochrony danych osobowych (możesz przeczytać o tym m.in. tutaj). Reforma, choć wciąż dyskutowana, może wiele zmienić począwszy od harmonizacji prawa dotyczącego ochrony danych osobowych w całej Unii. Dlatego tak ważne jest śledzenie zmian oraz aktywne uczestnictwo różnych grup interesu w bezpośredniej dyskusji dotyczącej zmian.

Osobiście uważam to za bardzo dobry krok, że na poziomie całej Unii będzie obowiązywało jednolite prawo w odniesieniu do ochrony danych osobowych (co ucieszy też moich klientów). Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na to, że o wiele łatwiej będzie można prowadzić interesy na terenie UE (przepisy nie są obecnie spójne co rodzi problemy już na poziomie negocjacyjnym) oraz z podmiotami z państw trzecich (czyli znajdujących się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym).

Jest jeszcze druga strona medalu. Znacznie szersza. Otóż moim zdaniem potęga Unii (gospodarcza) jest w dużej mierze uzależniona od harmonizacji prawa różnych dziedzin. Nie oznacza to jednak, że krajowe przepisy przestaną istnieć. Wręcz przeciwnie. Niemniej będą one miały inne zadanie do realizacji.

W styczniowym numerze Kwartalnika “Przegląd Prawa Technologii Informacyjnych. ICT Law Review” znajdziesz m.in. spis najciekawszych wydarzeń, które będą miały miejsce w lutym i marcu 2013r., recenzowane artykuły oraz wywiad z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych o m.in. cloud computing, reformie przepisów dot. ochrony danych osobowych na poziomie europejskim, retencji danych jak i dostępu do danych retencyjnych przez organy ścigania oraz projektach typu Google Glass i Facedeals.

Zapraszam do lektury na stronie wwww.ictlaw.umk.pl lub numeru w formacie .pdf

Zapraszam także do polubienia profilu Kwartalnika na Facebooku