Sklep internetowy krok po kroku da się założyć i nawet warto. Internet to szczególne miejsce dające nieograniczony zasięg kontaktu z klientem, a co za tym idzie sprzedaży towarów lub usług większej grupie docelowej niż w przypadku tradycyjnej formy. Dzisiaj o tym jak to zrobić dobrze.
Sklep. Jaka forma działalności?
Wybór formy prawnej nie jest łatwy. Jeśli dopiero zaczynasz rozwiązaniem może być 1 osobowa działalność gospodarcza. Pozwala na mocną optymalizacją kosztów, ale jest ryzykowna bo odpowiadasz całym swoim majątkiem (w takim przypadku trzeba dobrze się zabezpieczyć w relacjach z klientami).
Jeśli masz nieco większy kapitał i wspólnika warto zainteresować się rejestracją spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy wręcz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej.
Spółkę cywilną odradzam podobnie jak spółkę jawną. W dużej mierze z uwagi na odpowiedzialność i możliwość egzekucji z prywatnego majątku.
Dla uzyskania statusu przedsiębiorcy niezbędne jest złożenie wniosku o wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej prowadzanej przez Urząd Miasta lub Urząd Gminy właściwy dla miejsca zamieszkania jednoosobowego podmiotu. Dodatkowo należy wypełnić wniosek o nadanie numeru REGON, zgłoszenie do Urzędu Skarbowego oraz Urzędu ZUS.
W przypadku spółki wystarczy odpowiednia rejestracja w KRS. Pamiętaj, że w terminie 21 dni od dnia uzyskania wpisu w KRS spółka zobowiązana jest dokonać zgłoszenia identyfikacyjnego w zakresie danych uzupełniających na druku NIP-8. Składa się je w urzędzie skarbowym.
Uzupełniając PKD warto wybrać jako główny obszar: 47.91.Z (sprzedaż przez internet).
Zapraszam Cię do przeczytania mojego artykułu, który ukazał się w biuletynie pokonferencyjnym II forum e-biznesu (19-20 maja 2011, WNEiZ UMK)
klik !
Jego syntetyczna treść zawarta jest w dwóch prezentacjach, które znajdują się poniżej:
Zwiększ efektywność e-sklepu od początku jego założenia
Autor grafiki promującej wpis: