Drony: jak zacząć przygodę? Na co uważać?

Beata Marek Drony, Prawo 2 Comments

7 września 2016r. zaktualizowały się przepisy, ale to nie znaczy, że wpis tutaj jest w całości nieaktualny. Wręcz przeciwnie. Postanowiłam jednak nagrać filmik gdzie wyjaśniam jak zacząć przygodę z lataniem dronami i w celach prywatnych i gdy chcemy wykorzystać drona w firmie.

Drony: prawo

Absolutnym minimum jest to byś zapoznał/a się ze stronami, o których mowię na filmiku, a tutaj linkuję:

Polska ma bardzo fajne przepisy na tle innych krajów. Pamiętaj, że jeśli jedziesz na urlop i chciałbyś/chciałabyś nagrać dronem fajny filmik to musisz się stosować do prawa kraju, w którym przebywasz. Tutaj przydatna lista uaktualniana przez ULC.

Jeśli chodzi o prawo w Polsce to latając dronami podlegasz przede wszystkim (ale nie tylko) pod przepisy:

Można zastosować także przepisy innych ustaw, np. kodeksu karnego jeżeli przy użyciu drona dojdzie do popełnienia przestępstwa. Dlatego zwracaj uwagę na to w jaki sposób korzystasz z drona i czy nie naruszasz prawa.

Jeśli natomiast chcea` mieć świadectwo kwalifikacji to dodatkowo zapoznaj się z:

Jeżeli chcesz wykorzystywać drona powyżej 25kg to już niezbędne będzie przeczytanie:

Trwają obecnie w Unii Europejskiej prace prowadzone pod egidą EASA (tutaj i tutaj możesz poczytać więcej) by prawo dotyczące bezzałogowych statków powietrznych było jednolite w Unii. Chodzi o rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu i warunków wykonywania lotów przez bezzałogowe statki powietrzne w polskiej przestrzeni powietrznej oraz procedur współpracy operatorów tych statków z instytucjami zapewniającymi służby ruchu lotniczego.

Na poziomie Polski także prowadzone są równolegle prace nad zmianą krajowych przepisów. “Planowane są zmiany w przepisach dotyczących lotów poza zasięgiem wzroku – BVLOS. Obecna propozycja unijna koncentruje się na lotach z widocznością BSP, natomiast polskie przepisy będą o krok przed propozycją EASA. Zmiany dotkną także lotów na bardzo małej wysokości – operacji automatycznych (np. loty patrolowe nad zakładami przemysłowymi) i agrolotniczych. Urząd bierze pod wagę realne zapotrzebowanie rynku i reaguje dostosowując przepisy do dynamicznie zmieniającego się świata bezzałogowych statków powietrznych. Nasze regulacje krajowe są jednymi z najlepiej ocenianych przez władze lotnicze innych państw oraz użytkowników bezzałogowców w Polsce – mówi Karina Lisowska, rzecznik prasy Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

 

Drony: kary

Zgodnie z art. 212 ust. 1 lit. a prawa lotniczego kto wykonując lot przy użyciu statku powietrznego, narusza przepisy dotyczące ruchu lotniczego obowiązujące w obszarze, w którym lot się odbywa, podlega karze pozbawienia wolności do lat pięciu.

Innymi słowy jeśli nie masz świadectwa kwalifikacji, a powinieneś mieć albo np. latasz w strefie bez odpowiedniej zgody to za sam fakt wykonania lotu ciąży odpowiedzialność karna.

 

Gdzie latamy?

Przyda Ci się polska aplikacja Dron radar.

Strefa BOR czyli rol 48, o którym mówimy na filmiku ma współrzędne tutaj (znajdziecie tam też informacje o podanie).

Pamiętaj! Loty w strefach kontrolowanych lotnisk (CTR) muszą odbywać się przy zachowaniu odpowiednich odległości i parametrów (w filmiku więcej). Przydany opis pozostałych stref znajdziesz tutaj.

Drony w firmie

Jeżeli chcesz wykorzystywać drony w firmie pamiętaj, że operator drona będzie musiał posiadać świadectwo kwalifikacji, wymagane jest także OC i badania (tak jak mówię na filmiku). Jednak to nie koniec. Musisz mieć także procedurę wedle, której będą wykonywane czynności dronem oraz zostanie dokonana ocena zgodności korzystania z drona w danych warunkach do określonych celów. Jeśli będziesz potrzebował profesjonalnego wsparcia w tym zakresie zapraszam do kontaktu.

Autor grafiki promującej wpis: