Website hosting – kiedy wyłączona jest Twoja odpowiedzialność ?

Beata Marek Biznes, Cloud Computing, E-commerce, Startup IT Leave a Comment

Udostępnianie miejsca na serwerze może okazać się lukratywne dla Ciebie jako usługodawcy albo zgubne. Dzięki rewolucji w Internecie i nieustającej popularności serwisów Web 2.0 coraz więcej osób ma ciekawe pomysły i przekuwa je w dochodowy interes. Ty też możesz.


Kilka postów wcześniej pisałam (klik) o przewidywaniach na rok 2012 w sektorze Technologia Media Telekomunikacja w tym o serwisach, które cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników Internetu (czyli Twoich potencjalnych klientach lub osób dzięki, którym ściągniesz reklamodawców).

Raport powinien Cię ucieszyć jeśli zajmujesz się dzierżawą powierzchni na serwerze.

Dlaczego ?

Po pierwsze bo możesz zdecydować się na udostępnianie miejsca na serwerze pod cudze strony www lub założyć własną stronę, która będzie generować zyski. Po drugie dlatego, że z raportu jasno wynika, że ogromną popularnością będą cieszyć się określone typy serwisów.

Z punktu widzenia odpowiedzialności usługodawcy istotne jest, na którą formułę się zdecydujesz. Z ekonomicznego punktu widzenia w obu przypadkach powinieneś zyskać. Im większy transfer danych tym większe koszty dla Twoich usługobiorców i Ciebie (ale na kosztach trzeba umieć także zarobić).

Internauci przyzwyczaili się do aktywnego uczestnictwa w cyberspołeczeństwie. Internet wykorzystują najczęściej jako miejsce, w którym można znaleźć:

 • rozrywkę
 • informacje
 • towary lub usługi, które następnie można zakupić online
 • Rozrywka ma to do siebie, że jest przyjemna, ciężko się od niej oderwać i czuje się niedosyt, gdy jej brak. Informacje pozyskujemy cały czas (jesteśmy społeczeństwem informacyjnym), dokonujemy selekcji i odwiedzamy ponownie te źródła, do których mamy zaufanie. Towary i usługi to ciągle mało zagospodarowany rynek, w który warto inwestować.

  Dlaczego?

  Bo dla każdego z nas bardzo cenny jest czas. Na oszczędności czasu Twojego klienta zawsze zarobisz, gdy oferujesz mu towar lub interesującą usługę online. Dodatkowo e-usługi generują mniejsze wydatki niż tradycyjne dlatego ich ceny są bezkonkurencyjne w porównaniu z tradycyjnymi, a mogą konkurować jedynie z innymi e-usługami.

  Jeśli masz kapitał i pomysł na biznes to zainwestuj w doradcę, który dokona analizy rynku i pozwoli Tobie zaoszczędzić wydatki oraz pomoże skoncentrować się na stymulowaniu zysku. Zadbaj także o ocenę prawną Twojego projektu.

  Jeśli zamierzasz dzierżawić miejsce na serwerze to nie musisz “prześwietlać” swoich klientów. Jeśli zamierzasz prowadzić serwis to dane, które wprowadzasz lub Twoi pracownicy, muszą być pod Twoją kontrolą. Za te informacje odpowiadasz, gdyż masz pełną kontrolę nad ich wprowadzeniem, modyfikacją oraz usunięciem.

  Jeżeli zajmujesz się hostingiem i nie wiesz jakie materiały umieszczają użytkownicy Twojego portalu to nie będziesz ponosił odpowiedzialności za przechowywanie tych danych jeżeli:

 • nie wiesz o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności
 • w razie otrzymania urzędowego zawiadomienia lub uzyskania wiarygodnej wiadomości o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności niezwłocznie uniemożliwisz dostęp do tych danych.
 • Bez względu na to przez kogo zostaniesz poinformowany o naruszeniu prawa skontaktuj się ze swym usługobiorcą zanim zablokujesz dostęp do danych, które zostały przez niego zamieszczone.

  Kilka razy zadano mi pytanie dotyczące udostępniania danych osobowych w związku z odnotowaniem naruszenia i za każdym razem odpowiadam w taki sposób:

  uniemożliwienie dostępu do danych, które naruszają zdaniem osoby trzeciej jej prawa nie jest równoznaczne z przekazaniem jej danych osobowych naruszyciela. Nawet jeżeli usługobiorca zgodził się na przekazywanie podmiotom trzecim danych osobowych w przypadku naruszenia prawa to nie przesądza jeszcze o tym, że dane osobowe naruszyciela jesteś zobligowany udostępnić prywatnej osobie.

  Autor grafiki promującej wpis: Mike Precious