Co słychać w świecie BTC na przykładzie 2 polskich startupów

Beata Marek Bitcoin, Biznes, Startup IT 6 Comments

Bitcoin zaistniał 6 lat temu. Na początku wróżono mu świetlaną przyszłość, a później owiano mroczną spekulacją wykorzystywania przez grupy przestępcze, wykradaniem środków i  uciążliwymi wahanami kursów.

Wydaje się, że złą prasę BTC ma już za sobą. Technologia ta ma się świetnie, rozwija się prężnie i znakomicie odnalazły się w niej dwa polskie startupy.

Dzisiaj chciałabym Ci opowiedzieć właśnie o tych dwóch projektach, które są mi bliskie i pokazać Ci jak sobie radzą, a pod koniec wpisu mam dla Ciebie niespodziankę.

No to zaczynamy 🙂

BitBay czyli kupuj/sprzedawaj BTC

BitBay umożliwia szybki zakup oraz sprzedaż kryptowalut Bitcoin i Litecoin. Jest to największy serwis tego typu w Polsce. Korzystanie z niego jest możliwe dopiero po założeniu konta (należy podać adres e-mail) oraz zasileniu konta. To co wyróżnia ten startup i daje mu ogromną przewagę to:

  • szybkie księgowanie wpłat użytkowników dzięki którym jest zasilane konto w wybranej walucie
  • całodobowe wsparcie techniczne,
  • żywe biuro obsługi klienta (konsultant),
  • dedykowana infolinia,
  • przejrzyste informacje na temat bezpieczeństwa,
  • program partnerski.
Zapytałam Justynę Laskowską o kilka szczegółów, które mogą Cię zainteresować:
1. Ile średnio dziennie transakcji jest wykonywanych w skali miesiąca? Czy obserwują Państwo tendencję wzrostową czy raczej spadek?
Judyta Laskowska-Witek bitbayObecnie średni obrót giełdy BitBay wynosi około 1 000 BTC dziennie. Rozpiętość ta wynika z faktu, że ilość transakcji jest silnie uzależniona od kursu kryptowaluty. Przy większych wahaniach nasz obrót dzienny może znacznie przekraczać 1 000 BTC.  Na podstawie naszych obserwacji możemy powiedzieć, że ogólnie dostrzegamy rosnące zainteresowanie kryptowalutami.

2. Jakiego rzędu kwotą najczęściej obracają użytkownicy?
Nasi użytkownicy są bardzo zróżnicowani pod tym kątem. Cześć z nich obraca niewielkimi kwotami, ponieważ kupują Bitcoiny z myślą o dokonaniu konkretnych zakupów w sieci. Przeważającą grupę naszych klientów stanowią inwestorzy obracającymi większymi kwotami. Użytkownikami o bardzo wysokich obrotach są również firmy akceptujące płatności w Bitcoinach, a następnie wymieniają je za pośrednictwem BitBay na złotówki.

3. Jak wahania kursowe wpływają na korzystanie z Państwa usługi przez użytkowników?
Obecnie kurs Bitcoina jest względnie stały. Według najnowszych analiz jest on nawet stabilniejszy od kursu złota czy dolara. Pojawiające się trendy wzrostowe zawsze skłaniają naszych użytkowników do większych zakupów, z nadzieją, że dalsze wzrosty pozwolą im sprzedać monety z zyskiem.

4. W jaki sposób chronią się Państwo przed włamaniami i cyberatakami? Czy zaobserwowali Państwo już jakieś próby wejścia na pokład intruza? 
Do tej pory nasz system okazał się odporny na próby ataków, co zawdzięczamy wielopoziomowym zabezpieczeniom. Dodatkowo środki naszych klientów chronimy przez skutkami ewentualnych włamań poprzez przechowywanie Bitcoinów w zaszyfrowanych “zimny portfelach”. Sam dostęp do kont użytkowników jest również dobrze zabezpieczony. Połączenia z platformą są szyfrowane za pomocą SSL. Konto każdego użytkownika zabezpieczone jest poprzez system dwuskładnikowego uwierzytelniania z wykorzystaniem rozwiązania Rublon. Co więcej, użytkownicy mogą aktywować dodatkowe usługi związane z bezpieczeństwem: potwierdzenia oraz powiadomienia. Mają także dostęp do informacji na temat wszystkich logowań do swojego konta, dzięki czemu mogą sprawdzić czy ktoś nie próbował z niego korzystać.

5. Ilu Użytkowników korzysta z BitBay?
Z naszej platformy korzysta obecnie około 20 000 użytkowników.
.
6. Jakie są najbliższe plany na przyszłość?
Jeśli chodzi o plany na przyszłość zależy nam na przyciągnięciu nowych użytkowników. Skupiamy się na użytkownikach polskich i myślimy o tych z zagranicy. Promujemy nasze usługi na zagranicznych rynkach, bierzemy udział w branżowych targach oraz konferencjach. Jesteśmy również głównym sponsorem Ambasady Bitcoin w Amsterdamie. Obrót kryptowalutami w Europie Zachodniej oraz Stanach Zjednoczonych gwałtownie przyśpiesza, dlatego już teraz zdecydowaliśmy się na nawiązanie współpracy z serwisem OKpay, za pośrednictwem którego umożliwiamy naszym klientom dokonywanie szybkich wpłat i wypłat w walutach zagranicznych – USD oraz EUR.
BitBay to profesjonalnie działający poważny startup, który ma realne zaplecze osobowe (biznesowe, prawne, związane z bezpieczeństwem). To cieszy. Oby więcej podmiotów, które oparły swój core biznes na BTC myślało w ten właśnie sposób.

InPay czyli akceptuj płatności BTC, ale rozliczaj się z księgowym w PLN

InPay to dowód na to jak polski startup doskonale wykorzystał potęgę BTC i problem z rozliczaniem księgowości BTC w firmach oraz marżami kartowymi. Umożliwia on doskonałe połączenie popytu na usługi danej firmy i chęci płacenia za nie BTC oraz chęci rozliczania transakcji przez firmy w walucie (PLN, USD, EUR etc.) bez potrzeby płacenia prowizji jak przy tradycyjnym płaceniu kartą czy za pomocą bramki płatności. 

InPay to spółka akcyjna i zarazem gracz na rynku, który istotnie liczy się także poza Polską. Korzystanie z niego jest możliwe zarówno dla tradycyjnych sklepów jak i firm świadczących usługi przez Internet. Po założeniu konta (należy podać adres e-mail) oraz zasileniu konta co najmniej kwotą 1 zł następuje autoryzacja konta i można rozpocząć korzystanie z usługi. To co wyróżnia ten startup to:

  • proste zasady współpracy,
  • łatwe i bezpieczne wejście oraz wyjście dla firm,
  • wsparcie techniczne.

Zapytałam Lecha Wilczyńskiego o kilka szczegółów, które mogą Cię zainteresować:

1. Ile średnio dziennie transakcji jest wykonywanych w skali miesiąca? Czy obserwują Państwo tendencję wzrostową czy raczej spadek?

Lech Wilczyński inpay

Nie można uchwycić na ten moment konkretnego trendu w liczbie transakcji. Liczba i wolumen zmienia się dość mocno z miesiąca na miesiąc.

2. Jakiego rzędu kwotą najczęściej obracają użytkownicy?

Rozrzut w wartościach transakcji jest ogromny. Natomiast pomijając wartości odstające nie widać różnicy w wartości w porównaniu do wartości średniego koszyka w sklepach internetowych.

3. Jak wahania kursowe wpływają na korzystanie z Państwa usługi przez użytkowników?

Wahania kursowe nie mają większego wpływu. Osoby płacące bitcoinami mają różne ciekawe strategie na wykorzystanie tego wydawałoby się niekorzystnego zjawiska. Pozwala im to często zaoszczędzić na zakupach. Osoby korzystające z Bitcoin to bardzo elitarna grupa osób, która potrafi sobie radzić z takimi problemami.

4. W jaki sposób chronią się Państwo przed włamaniami i cyberatakami? Czy zaobserwowali Państwo już jakieś próby wejścia na pokład intruza? 

Staramy się ograniczać potencjalne skutki takiego ataku poprzez ograniczenie obecności wrażliwych danych do minimum. Prędzej, czy później każdy serwis może paść ofiarą dobrze przygotowanego ataku. Oczywiście nie znaczy to, ze należy podchodzić do tematu w sposób ambiwalentny jak w przypadku jednego z banków, który padł ostatnio ofiarą ataku w wyniku prozaicznego braku aktualnego oprogramowania na serwerze jeśli wierzyć deklaracjom osoby, która przełamała zabezpieczenia banku.

5. Ilu Użytkowników korzysta z InPay?

Mamy prawie 700 zarejestrowanych użytkowników, więc ciągle jesteśmy na samym początku. Mimo, że usługa jest całkowicie bezpłatna, to przekonanie nowych firm do współpracy jest ciężką pracą u podstaw.

6. Jakie są najbliższe plany na przyszłość?

Koncentrujemy się na zwiększeniu dostępności tej metody płatności w różnych zastosowaniach, aktualnie głównie dla branży e-commerce, np. od niedawna wszystkie sklepy na platformie Shoplo mogą włączyć kanał płatności Bitcoin.

InPay zdecydowanie pomaga firmom w udostępnieniu swoich usług użytkownikom, którzy dysponują BTC i chcieliby właśnie za jego pośrednictwem płacić za usługi przy jednoczesnej pewności, że firma księguje swoje wpływy “po staremu” czyli np. w złotówkach.

Niespodzianka

Od dzisiaj jeżeli będziesz chciał/a skorzystać z usług Cyberlaw możesz to zrobić płacąc w BTC. Korzystamy z InPay 🙂 Razem z fakturą proforma wygenerowany zostanie i przesłany do Ciebie link płatności. Nie będziemy musieli czekać cały dzień na zaksięgowanie wpłaty i będziemy mogli szybciej zacząć działać 🙂 .

 

Autor grafiki promującej wpis: Alexzander